30 Nisan 2014 Çarşamba

2014 DUYGU ASENA ROMAN ÖDÜLÜ Jale Sancak’ın
Doğan Kitap’ın Duygu Asena'nın anısına düzenlediği Duygu Asena Roman Ödülü sonucu açıklandı.  

Seçici Kurul, 29 Nisan Salı günü yaptığı toplantıda ödülün Fırtına Takvimi adlı romanıyla Jale Sancak’a verilmesini oybirliğiyle kabul etti.

Jale Sancak, bu ilk romanında öykü ile romanın birbirini çağrıştıran özgün birlikteliğini sergilemesi, Anadolu’daki kuşatılmış kadın kimliğini ifade etme biçimiyle ödüle layık görüldü.
Jale Sancak’a ödülü Mayıs ayı içerisinde düzenlenecek bir törenle verilecektir. 

Seçici Kurul;
Vuslat Doğan Sabancı (Onursal Jüri Başkanı)
Doğan Hızlan, 
Filiz Aygündüz
Buket Aşçı
Turhan Günay, 
İhsan Yılmaz
Cem Erciyes
İnci AsenaFIRTINA TAKVİMİ

Doğu’nun uzak bir kasabası olan Yelnehir’de yolları kesişen, kaderleri birleşen bir avuç insanın hikâyesidir, Fırtına Takvimi. Doğanın eline terk edilmiş, fırtınaların yıktığı, sellerin savurduğu bir ilçede hayata tutunmaya, sevdiklerini yaşatmaya, var olmaya çalışan yöre insanlarıyla, büyük şehirden gelip orada bambaşka koşulların içinde yoğrulan insanların, Alevi Halil ile Kevser’in, kızlarını tedavi eden Doktor Levent ile Süreyya’nın Levent’in hayatına dâhil olan Hemşire Nur’un, bir türlü evlenemeyen Yücel ile sevgilisi Leyla’nın… Şiirsel bir anlatım, çarpıcı betimlemeler, acıtan hayat hikâyeleri. 

Usta öykücü Jale Sancak bu kez bir romanla okurlarıyla buluşuyor. Okurlarının, yazarın öykülerinden aşina olduğu, yaralı, parçalanmış, kırgın karakterle örülü, her biri kendi dramı içinde yaşama tutunmaya çalışan insan portreleri bu kez bir roman örgüsü içinde ortaya çıkıyor. Sancak öykülerindeki karakter kurma, karakterlerinin iç dünyasını yansıtmadaki ustalığını, çok parçalı bir roman kurgusunu kotarmakta da ortaya koymuş.


0 yorum :

Yorum Gönder