10 Kasım 2015 Salı

"Neruda'nın ölümünün izi burada" - Roberto Ampuero'nun NERUDA VAKASI isimli romanı Kırmızı Kedi'de...


Neruda’nın ölümünün izi burada

  

Neruda’nın ölümünün izi burada

Dünya edebiyatının Nobel Ödüllü dev ismi, Şilili şair Pablo Neruda, ülkesinde General Pinochet’in gerçekleştirdiği faşist darbeden sonra, pek çok arkadaşının ve en yakın dostu sosyalist Cumhurbaşkanı Salvador Allende’nin ölümüyle sarsılmıştı. Şair kendi isteğiyle sürgünde yaşayacağını söylemiş ama ülkeyi terk etmesine bir gün kala rahatsızlanmıştı. Darbeden yalnızca 12 gün sonra, 23 Eylül 1973'te doğal nedenlerle hayatını kaybettiği açıklandı.
Neruda’nın o gün bugündür çeşitli iddialara konu olan giz dolu ölümü, kısa süre önce İspanyol El Pais gazetesinde yayımlanan belgelerle yeni bir boyut kazandı. Şili İçişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamayla Neruda’nın General Pinochet rejimi tarafından öldürülmüş olabileceğine ilişkin belgelerin doğru olduğunu kabul etti.
Kırmızı Kedi Yayınevi’nin Kasım 2015’te okurlarla buluşturduğu Roberto Ampuero imzalıNeruda Vakası” adlı roman Neruda’nın son günlerine ışık tutuyor. Şili’nin adım adım darbeye gidişini, Türkiye’nin de yabancısı olmadığı bir gerçeklikle sunuyor. Tereyağı ve sigaranın bulunamadığı, etin karneyle bile alınamadığı zamanlarda; tankların, mitralyözlerin sesinin yankılandığı sokaklarda geçiyor roman. Kübalı sürgün Cayetano Brulé, Neruda’nın hayatına dair sır perdesini aralarken; roman Şili’den Meksika’ya, Küba’dan Doğu Berlin’e yakın dönemin politik gerilimlerini ortaya seriyor.
Bütün bu tarihsel gerçeklere ek olarak Ampuero, hikâyeyi Pablo Neruda’nın hayatıyla; aşkları ve şiirleriyle harmanlıyor.
“Nobel Ödüllü Neruda’nın son günlerinin etkileyici bir uyarlaması... Şairane metaforlarla dolu bir anlatım... Bu kitabı, hikâyesi kadar Ampuero’nun kelimelerle muhteşem işçiliği için de okuyun.” Publishers Weekly


http://odatv.com/nerudanin-olumunun-izi-burada--0811151200.html

0 yorum :

Yorum Gönder